Základy fotografování
... aneb základní návody a rady k vytvoření dobré fotografie ...
Úvodem bych chtěl říci, že nejsem žádný profesionál, který by mohl učit fotografickému umění. Ale troufám si říci, že mám již dostatek zkušeností k tomu, abych mohl alespoň základní rady a postřehy předat dál.
Pokud si všímám zveřejněných fotografií na internetu, často v nich lze nalézt stejné chyby. Stejně tak se opakují podobné dotazy, týkající se výběru fotoaparátu.
Tento seriál o ovládání digitálních fotoaparátů a základům fotografování má za cíl přispět k tomu, jak jednoduše vytvořit dobrý snímek. Zkušenější autoři již vědí, že ve fotografii existují některá pravidla, které je vhodné dodržet. V tomto seriálu si tedy základní pravidla pro kvalitní fotografii zopakujeme.
Pro lepší pochopení svého fotoaparátu se zevrubně podíváme jak fotoaparáty pracují, tedy na konstrukci a princip fotoaparátů. Povíme si, jak a podle čeho fotoaparát vybírat, jak se digitální fotoaparát ovládá a jaké jsou hlavní zásady kompozice snímku - zlatý řez. Probereme si používání a psychologii barev a probereme zásady fotografování v jednotlivých kategoriích.
Konečně poslední díl se bude věnovat právním aspektům ve fotografii.
Desatero dobré fotografie obsahuje 10 dílů ... :-)
Příspěvky
Konstrukce a princip fotoaparátů
25. 6. 2011
Abychom lépe porozumněli svému fotoaparátu, je dobré vědět, jak snímek technicky vzniká. Nahlédneme lehce do historie fotografických přístrojů, podíváme se zjednodušeně na konstrukci fotoaparátů a na cestu, kudy světlo prochází.
Fotoaparáty Sigma a snímač Foveon X3
28. 6. 2011
Obrazový snímač Foveon X3® je založen na principu pronikání světla o různých vlnových délkách do různé hloubky. Každý pixel má tedy zaznamenány informace o všech třech barvách, a interpolace pomocí Bayerovy masky v tomto případě není třeba. Tento senzor jako jediný "vidí" přímo barevně.
Jak vybírat digitální fotoaparát
29. 6. 2011
Digitální fotoaparát může být dobrou hračkou, ale také s ním můžete pořídit opravdu kvalitní snímky. Podívejme se tedy na to, jaké typy fotoaparátů existují, pro koho jsou určeny a na co se při výběru digitálního fotoaparátu zaměřit.
Jak ovládat digitální fotoaparát
5. 7. 2011
V tomto příspěvku ještě nezačneme fotografovat, ale podíváme na to, jak správně ovládat digitální fotoaaparát. Řekneme si, jak správně fotoaparát držet, jak fotoaparát nastavit a jaké jsou nejpoužívanější funkce digitálních fotoaparátů jako je nastavení ISO, kompenzace expozice, měření expozice nebo expoziční bracketing.
Jak používat histogram během fotografování
7. 7. 2011
Kontrolovat správnou expozici můžeme vizuálně, tedy pomocí oka. Mnohem přesnější nápovědu nám ale poskytne histogram. V tomto díle si řekneme co je histogram na digitálním fotoaparátu, jak histogram zobrazit, vysvětlíme si podstatu histogramu, a ukážeme si, jak z histogramu číst.
Základní pravidla pro dobrou fotografii
8. 7. 2011
Některé fotografie se nám líbí víc, jiné méně. Jak je to možné? Podívejme se na základní pravidla, která tvoří úspěšnou fotografii.
Základy kompozice ve fotografii a zlatý řez
9. 7. 2011
Úspěšnou fotografii netvoří pouze její technické zvládnutí, ale zejména dodržování určitých pravidel. Je třeba vědět, jaké jsou základy kompozice snímku, co je to zlatý řez (pravidla třetin) a jak naše fotografie vidí ostatní.
Psychologie a používání barev ve fotografii
11. 7. 2011
Většina fotografů a obecně umělců, kteří s barvou pracují, mají pro harmonii barev cit. Rozhodně ale neuškodí, když si základní pravidla používání barev připomeneme.
Jak fotit ...
11. 7. 2011
Každá kategorie, do které lze fotografii zaškatulkovat, potřebuje své. V tomto dílu si stručně představíme několik nejčastějších fofografických kategorií a podíváme se, co je pro ně podstatné.
Autorské právo a zákony ve fotografii
12. 7. 2011
Fotografujete vše co vidíte a svými díly se rádi pochlubíte na internetu? Nebo už svoje fotky prodáváte? Stahujete si do počítače fotky jiných autorů? Pak by Vás měl zajímat autorský zákon a právní aspekty, které se pořizováním a šířením fotografií zabývají.