Jdi na obsah Jdi na menu
 


Autorské právo a zákony ve fotografii

12. 7. 2011

10. Jak fotografovat v souladu s právem

 

... aneb právní minimum ...

 

V posledním díle tohoto seriálu se podíváme stručně na autorská práva ve fotografii, řekneme si, kde a koho můžeme (nebo nemůžeme) fotografovat, a jaká je situace v komerčním využití a prodeji fotografií.

Předně je třeba říci, že mnoho zákonů dává prostor k nejasnému výkladu a pak může dojít (a dochází) k soudním sporům.

 

Kde smím fotografovat?

Obecně lze říci: na veřejných místech, v přírodě apod., a všude tam, kde to není zakázané. Takže je důležité si všímat, na čí pozemku se nalézám, respektive čí pozemek fotografuji. To se týká i historických památek (některé hrady a zámky), kde také můžeme narazit. Můžete fotografovat i obchodní centra či muzea, ale pouze z venčí a z veřejných prostor.

 

Kde nesmím fotografovat?

Zde platí opačný pohled - je třeba vědět, zda není prostor něčí a zda souhlasí s fotografováním. Obecně platí zákaz fotografování uvnitř - v hypermarketech (a obchodech obecně), na úřadech, ve firmách, v divadlech, muzeích a samozřejmě to platí i pro soukromém pozemky. Pozor také na prostory, kde sice můžete volně fotografovat, ale omezujete zájmy majitele objektu. Zákaz fotografování bývá uveden také na výstavách.

 

Co nesmím fotografovat?

Neměli by jste fotit předměty nebo oblečení, které mají dobře známý design a značku - např. automobily, počítače, mobilní telefony, fotoaparáty, značkové oblečení apod. a když, tak vyretušovat logo, ale i tak je to sporné. Samozřejmě je zakázáno fotografovat cizí umělecká díla jako obrazy, známky, mince, medaile apod. Sporné může být také komerční využití fotgrafií moderní architektury a historických památek, které vlastní fyzické osoby.

 

Ochrana osobnosti fyzických osob

Na veřejnosti sice můžete fotografovat volně, ale je potřeba respektovat práva osob. I když je možné tuto činnost "schovat" do reportáže, vždy je lepší myslet na dobré mravy a nevyvolávat zbytečné konflikty. Hovoří o tom zákon o ochraně osobnosti 40/1964 Sb (výňatek):

§ 11

Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.

§ 12

(1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.

(2) Svolení není třeba, použijí-li se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona.

(3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.

Více informací o ochraně osobnosti naleznete zde: Občanský zákoník - Ochrana osobnosti

 

Model Release a fotografování osob pro komerční použití

Model Release - fotografie osob, které jsou určeny na prodej (např. pro fotobanku) musí být doloženy souhlasem fotografované osoby. Souhlas musí být udělen písemně a nazývá se Model Release. V této smlouvě může být uveden účel fotografování, případně dohodnutá odměna. Nejdůležitějším bodem je ale právě onen souhlas fotografované osoby. Bez vlastnictví Model Release je fotografie bezcenná a neprodejná. Žáná agentura nebo vydavatel si nedovolí bez souhlasu fotografované osoby snímek zveřejnit a čelit tak případné žalobě.

 

Kdy souhlas osob Model Release nepotřebujete vlastnit?

Model Release - souhlas fotografované osoby pro komerční využití nepotřebujete pouze ve vyjímečných případech:

  1. snímky pro zpravodajství - fotky z akcí, a ty jsou ještě nabízené pouze v kategorii Zpradovajství
  2. snímky osobností - veřejně známé osoby, sportovci, politici, umělci, atd., které média používají jako ilustrační snímky ke článkům o dané osobě
  3. osoby, které již zemřely, a nemají žijící děti, rodiče, manžela, manželku, partnera (§15 Občasnkého zákoníku)
  4. snímky, kde je osoba nerozeznatelná, takže použitelné jsou zejména detaily. Pokud se vám zdá, že se osoba nemůže na snímku poznat, ale ona bude ve sporu tvrdit, že sebe snad pozná - těžko s tím něco uděláte...

Fotobanka vlastnictví Model Release nekontroluje, ale nepokoušejte se k prodávané fotografii přiložit informaci o tom, že Model Release vlastníte a není to pravda! Představte si následující situaci:

  1. přes fotobanku prodáte reklamní agentuře portrétní snímek s označením Model Release, ale nevlastníte jej
  2. zveřejněný portrét ona osoba uvidí v médiích a podá na reklamní agenturu žalobu
  3. reklamní agentura podá žalobu na fotobanku
  4. fotobanka podá žalobu na vás
  5. všechny tyto soudní žaloby jdou za vámi veškeré náklady zaplatíte vy.

 

Property Release a fotografování věcí pro komerční použití

Property Release - fotografie věcí, které jsou určeny na prodej (např. pro fotobanku) musí být doloženy souhlasem majitele osoby. Souhlas musí být udělen písemně a nazývá se Property Release. Jedná se o souhlas majitele s komerčním využií fotografie různých věci, jeho nemovitosti nebo dopravního prostředku apod. Podmínky smlouvy jsou velmi podobné jako u souhlasu fotografované osoby - Model release, viz výše.

Asi by se ani vám také nelíbilo, kdyby někdo fotografoval přes plot vaši soukromou chatu, vilu nebo rodinný dům a prodával tyto fotografie do časopisů.

 

Kde získat formulář Model Release a Property Release?

Tyto formuláře nabízí ke stažení každá fotobanka, u které se rozhodnete prodávat. Problém může být v tom, že jedna fotobaka neakceptuje formulář jiné fotobanky a pokud se rozhodnete pro prodej ve více fotobankách, nejprve se na tuto skutečnost zeptejte.

 

Autorská práva ve fotografii

Předně je třeba si zapamatovat jednu důležitou zásadu:

 

Na veškeré fotografie, které vytvoříte, se vztahují autorská práva - jejich porušení je trestným činem, přestože při použití fotografie uvedete autora. Autor vám totiž musí dát svolení.

 

Tento zákon vás chrání, ale dodržujte jej také vy! Za stažení a uložení fotografie vás nikdo nezavře, ale pokud fotografii bez svolení autora použijete (např. na svých webových stránkách), již se jedná o porušení jeho autorských práv.

Užití fotografie - pokud si fotografii stáhnete, uložíte nebo vytisknete a budete ji užívat pro osobní potřebu, zákon neporušujete. Nesmíte ji ale použít a vydělávat na ni.

Autorské osobnostní právo - autorské osobostní právo na fotografii vznikne již při jejím vzniku a máte jej navždy. Autorské osobnostní autorské právo nelze přenechat ani prodat a platí i po vaší smrti, zanikne pouze zánikem fotografie.

Autorské majetkové právo - autorská majetková práva na fotografii - to jsou ty práva, která můžete prodat a autorský zákon je nazývá jako licence. Licencí tedy udělujte podmínky prodeje, které zajišťuje obvykle třetí osoba (např. fotobanka).

Licence na fotografie - licencí existuje několik druhů, ale základní jsou dvě: licence výhradní (pouze pro jednoho kupujícího) a licence nevýhradní (pro neomezený počet kupujících). Od totoho se odvíjí cena, záleží také na tom, na jaké období je licence udělena a na jakou velikost snímku.

 

Neoprávněné užití fotografie

Pozor je třeba si dávat na zdánlivě nevinné použití stažených fotografií při vystavování aukcí. Internetové aukční servry jsou velmi oblíbeným místem prodeje a nákupu, ale pokud už něco prodáváte, rozhodně k aukci přidejte svoji vlastní fotografii. Jednak to svědčí o tom, že výrobek vlastníte a jednak tím neporušujete autorská práva. Pokud totiž stáhnete fotografii, např. ze stránek známého výrobce fotoaparátů, může vám přijít domů poměrně tučná pokuta + náklady na právníka. Internetové aukční síně na tento problém sami v podmínkách upozorňují.

 

Autorský zákon

Pokud si chcete přečíst celý autorský zákon, který se týká ČR, můžete se podívat zde: Autorský zákon. Pokud ale pojedete za hranice naší vlasti, uvědomte si: jiný kraj - jiný mrav... 

 

Závěrem

Před zveřejněním snímku se zamyslete a buďte soudní, zda sporná fotografie vůbec stojí za zveřejnění - zákon na ochranu osobnosti a soukromí platí při komerčním i nekomerčním užití. Často například žasnu, co lidé dovolí zveřejnit na sociálních sítích. Uvědomte si, že facebook či twitter navštěvují miliony lidí, a nikdy nevíte, kdo se dívá. A z nevinné legrácky může být hodně drahá legrace.

Neznalost zákona neomlouvá, ale dobré mravy by měli být samozřejmostí. A tímto považuji za seriál o fotografování za dokončený.

 

Přeji mnoho krásných snímků a dobré světlo!

 

 < Předchozí        Obsah        Konec

 

 Zpět na hlavní stranu

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fotografie z filmu

(Václav Hájek, 19. 5. 2022 19:03)

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat. Hodí se mi do baru který provozuji, fotka ze zahraničního filmu. Na zed, ve ve větší velikosti plakátu. Je to vůbec možné? Případně kam se obrátit kvůli licenci. Ve fotobankách tato fotka není. Děkuji

Re: Fotografie z filmu

(administrátor, 19. 5. 2022 23:21)

Dobrý večer, bohužel nevím, na koho by bylo třeba se přesně obrátit - na držitele práv k filmu, výrobce ripu, produkční společnost, distributora, marketéry, tofakt netuším..., ale z technického hlediska by byla asi jediná možnost zkusit se poptat, zda náhodou plakát nebo nějaký snímek (třeba z natáčení) u nich neexistuje, a zda by byli ochotni jej prodat). Protože vytvořit snímek z filmu by byl velký oříšek - totiž pořídit snímek z videa ve vysokém rozlišení (při 300, možná 200 dpi) bych si dovedl představit pomocí skeneru z 35 mm filmu, ale z digitálu těžko - i video 4K UHD (rozlišení 3840 × 2160 px) je na velikost plakátu málo.

fotografovani

(tomas, 13. 12. 2019 19:23)

dobry vecer chci se zeptat jajeto s fotografovanim na stavbě když nas vyfoti při nejakem ukonu třeba rezani flexou pracovani bez boztp muze mne vyfotit a pouzit fotku na ulozeni pokuty.a při vjezdu na stavbu a odjezdu nam foti spz a obsah kufru mají na to pravo když sem nic nepodepsal

Re: fotografovani

(administrátor, 14. 12. 2019 0:52)

Dobrý den,
já osobně si myslím, že právo na to mají (a trochu to i chápu - firmy platí při kontrole bozp celkem palby a krade se furt), když je to pro firemní (soukromé) účely a účelem fotky je důkaz něčeho, ale nesmí jít o její zveřejnění nebo dokonce komerční využití. Taky tam mohou dát kamery - to je vlastně totéž. Já znám zase podobné akce z jiného důvodu, např. focení příchodů, osobní prohlídky, atd., když bylo třeba znechutit život českým zaměstnancům a pak je nahradit brigádníky s ciziny, ale to je zas jiná písnička...

komerci foto krajina

(pavel, 6. 10. 2017 23:11)

A co kdyz by clovek komercne fotil krajinu? Samozrejme kazdy pole, louka nekomu patri. Muze nastat problem? Dik za nazor

Re: komerci foto krajina

(administrátor, 29. 11. 2017 12:47)

Tak u nás v absurdistánu je někdy možné ledacos, ale u krajiny snad problém není... :)

komerci foto krajina

(pavel, 6. 10. 2017 23:11)

A co kdyz by clovek komercne fotil krajinu? Samozrejme kazdy pole, louka nekomu patri. Muze nastat problem? Dik za nazor

Fotografování nemovitostí

(Alča, 17. 5. 2017 18:11)

Dobrý den,
pokud fotografuji nemovitosti pro svou maturitní práci, potřebuji k tomu svolení majitele? Může někdo jiný než majitel nemovitosti publikovat fotografie nemovitosti a uvádět její adresu?
Mnohokrát děkuji. AŠ

Re: Fotografování nemovitostí

(administrátor, 25. 5. 2017 17:25)

Milá Alčo,
ad 1) já myslím takto, pokud jste si jistá, že snímek časem nebude někde veřejně dostupný a tedy zneužitelný, tak asi ne (z principu není žalobce - není soudce), ale vždycky je lepší se zeptat majitele.
ad 2) Publikovat fotografie s adresou můžete i Vy, ale samozřejmě s písemným souhlasem majitele, kde se uvádí další podrobnosti k účelu snímku a rozsah použití.

Jinak, pro další příchozí dotazy: co vím (nebo myslím, že vím), to už jsem zde uvedl. Z obecné roviny tu začínají padat poměrně konkrétní dotazy - to už je spíš na právníka a to já nejsem :-) Já už vám bohužel nic nového neporadím...

Díky za pochopení!
V,

Komerční x nekomerční

(Štěpán, 20. 5. 2017 23:58)

Dobrý den,
mám v úmyslu prodávat motýlky a do krabičky bych mimo motýlek chtěl přiložit i návod na uvázání. Jedná se komerční využití nebo ne, když prodávám přímo jen ten motýlek?
Děkuji

Re: Komerční x nekomerční

(administrátor, 25. 5. 2017 17:08)

Dobrý den,
moc nerozumím dotazu - myslíte tím komerční využití návodu? Jestli obsahuje vaše vlastní foto / kresby, nevidím problém...

Auto

(Ja, 1. 5. 2017 21:18)

Dobry den, pokud nekdo zverejni automobil a neni jeho. Neni tam videt spz a ani znacka automobilu. Je to take poruseni zverejnovani bez souhlasu majitele? Dekuji

Re: Auto

(administrátor, 2. 5. 2017 9:51)

Dobrý den,
velmi záleží na konkrétní situaci a úmyslu / způsobu použití snímku. Např. pokud se jedná o nekomerční použití snímku (bez úmyslu získat zisk), je pořízen na veřejném prostranství, jedná se o reportážní snímek, auto není hlavním předmětem snímku, atd., pak zřejmě ne. V ostatních případech je pravděpodobně chráněn autorskými právy a zřejmě je třeba souhlas majitele. V každém případě, pokud majitel vznese protest, je velmi rozumné snímek stáhnout.
P.S. Toto je můj osobní názor - relevantní informace vám podá právník.
Hezký den,
V.

"Státní" zámky

(Jan Havrda, 21. 7. 2015 19:54)

Dobrý den, pokud jsem to dobře pochopil, tak pokud se u památek jedná o státní (obecní, městské) budovy (např. hrady a zámky), tak tam by neměl být problém použití fotografií pro jakékoli účely? Děkuji ...

Re: "Státní" zámky

(autor, 21. 7. 2015 21:30)

Dobrý den,
můj článek berte, prosím, především jako obecný návod. Pokud vím, property release v ČR pro tento případ právně neexistuje (bavíme se tedy pouze o exteriérech), takže problém by být neměl, což ale neznamená že nebude. Vždy je dobré vědět, zda není prostor/jeho část něčí, na koho se autorská práva vztahují (např. zásah/úprava současného architekta), zda se nevztahují autorská práva např. na osvětlení, prostě zda není součástí objektu cokoliv, na co se autorská práva vztahují apod. Také velmi obecného výrazu "použití fotografií pro jakékoli účely" bych se bál. Pokud použijete snímky pro komerční účely (za účelem zisku), určitě bych doporučoval písemný souhlas (správce, majitele...), tedy vyjádření zda pro daný účel s fotografováním souhlasí.
P.S. Nejsem právník, považujte to, prosím, pouze za osobní názor, radu...
V.

Autorská práva a postavičky z pohádek

(Jana Šedivá, 17. 2. 2015 15:17)

Dobrý den, již nějakou dobu hledám někoho kdo by mi poradil v oblasti autorských práv. Protože pro své děti nechci kupovat např. trička s obrázky z Číny, chtěla bych si namalovat, případně vyrobit nažehlovací obrázky z různých Českých i zahraničních pohádek a filmů. Např. Disney, Cars, Winx, Hello Kitty, Medvídek Pú, Mašinka Tomáš, Krteček, Pat a Mat, a nebo filmy Transformers, Spiderman apod. Je toho spousta. A protože bych ty trička chtěla i prodávat, tak mě zajímá jestli najdu někde někoho kdo by mi toto povolil, tak abych případně neplatila pokuty za to, když bych to prodávala jen tak.. Na internetu je spousta e-shopů, které prodávají trička s takovými obrázky, ale nikdo mi samozřejmě neporadí co pro to udělat abych to prodávat mohla. Zajímá mě proto, jak prodávat takováhle trička bez postihu. Děkuji za odpověď..

Re: Autorská práva a postavičky z pohádek

(autor, 17. 2. 2015 17:01)

Dobrý den,
obávám se, že ani já Vám neporadím. Podle mého je v tomto případě třeba oslovit držitele autorských práv (u každého díla by měl být uveden). Napadá mne požádat o radu organizaci na http://www.ooas.cz/ nebo využít právní poradnu na autorské právo. Víc Vám k tomu asi nepovím...
VM

Fotky v ateliéru

(Jan Holický, 13. 8. 2013 0:26)

Zdravím, na internetu lze nalézt spousty článků o tom jak ochránit práva svých fotografií. Já bych měl ale dotaz z opačné strany.
Má přítelkyně se nechala nafotit fotografem prý profesionálem - kamarádem v ateliéru beze smlouvy a domluvy finančního charakteru, vše v kamarádskému duchu. Nevím jestli je etické z jeho strany jí při domlouvání říkat prdelko a pod :-D ale jádrem pudla je, že již 4 měsíce z něj dolujeme fotografie. Jaké má povinnosti vůči modelce fotograf a lze nějak účinně se bránit tomu, aby v případě neposkytnutí fotografií byl fotograf donucen tyto fotky smazat?
Vím že nejste právníci, ale nějaká rada by byla?

Re: Fotky v ateliéru

(autor, 13. 8. 2013 1:26)

Dobrý den,
je to zvláštní - pokud je fotograf profesionál, rozhodně by se měl chovat jinak. Pokud je kamarád, už z principu se chová divně. Opravdu nejsem právník, napadá mne: upozornit, že se obrátíte na ČOI s žádostí o provedení kontroly ateliéru (ta asi není příjemná nikomu). Pokud by byly fotky zveřejněny bez souhlasu, je to na soud. Víc mě nenapadá, bez smlouvy je pozice trochu problematická. Vyvaroval bych se vyhrožování, a víc Vám asi bohužel neporadím... :-p

V.

Re: Re: Fotky v ateliéru

(Jan Holický, 13. 8. 2013 9:50)

Děkuji Vám za odpověď a rady.