Autorské právo a zákony ve fotografii
10. Jak fotografovat v souladu s právem
... aneb právní minimum ...
V posledním díle tohoto seriálu se podíváme stručně na autorská práva ve fotografii, řekneme si, kde a koho můžeme (nebo nemůžeme) fotografovat, a jaká je situace v komerčním využití a prodeji fotografií.
Předně je třeba říci, že mnoho zákonů dává prostor k nejasnému výkladu a pak může dojít (a dochází) k soudním sporům.
Kde smím fotografovat?
Obecně lze říci: na veřejných místech, v přírodě apod., a všude tam, kde to není zakázané. Takže je důležité si všímat, na čí pozemku se nalézám, respektive čí pozemek fotografuji. To se týká i historických památek (některé hrady a zámky), kde také můžeme narazit. Můžete fotografovat i obchodní centra či muzea, ale pouze z venčí a z veřejných prostor.
Kde nesmím fotografovat?
Zde platí opačný pohled - je třeba vědět, zda není prostor něčí a zda souhlasí s fotografováním. Obecně platí zákaz fotografování uvnitř - v hypermarketech (a obchodech obecně), na úřadech, ve firmách, v divadlech, muzeích a samozřejmě to platí i pro soukromém pozemky. Pozor také na prostory, kde sice můžete volně fotografovat, ale omezujete zájmy majitele objektu. Zákaz fotografování bývá uveden také na výstavách.
Co nesmím fotografovat?
Neměli by jste fotit předměty nebo oblečení, které mají dobře známý design a značku - např. automobily, počítače, mobilní telefony, fotoaparáty, značkové oblečení apod. a když, tak vyretušovat logo, ale i tak je to sporné. Samozřejmě je zakázáno fotografovat cizí umělecká díla jako obrazy, známky, mince, medaile apod. Sporné může být také komerční využití fotgrafií moderní architektury a historických památek, které vlastní fyzické osoby.
Ochrana osobnosti fyzických osob
Na veřejnosti sice můžete fotografovat volně, ale je potřeba respektovat práva osob. I když je možné tuto činnost "schovat" do reportáže, vždy je lepší myslet na dobré mravy a nevyvolávat zbytečné konflikty. Hovoří o tom zákon o ochraně osobnosti 40/1964 Sb (výňatek):
§ 11
Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.
§ 12
(1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.
(2) Svolení není třeba, použijí-li se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona.
(3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.
Více informací o ochraně osobnosti naleznete zde: Občanský zákoník - Ochrana osobnosti
Model Release a fotografování osob pro komerční použití
Model Release - fotografie osob, které jsou určeny na prodej (např. pro fotobanku) musí být doloženy souhlasem fotografované osoby. Souhlas musí být udělen písemně a nazývá se Model Release. V této smlouvě může být uveden účel fotografování, případně dohodnutá odměna. Nejdůležitějším bodem je ale právě onen souhlas fotografované osoby. Bez vlastnictví Model Release je fotografie bezcenná a neprodejná. Žáná agentura nebo vydavatel si nedovolí bez souhlasu fotografované osoby snímek zveřejnit a čelit tak případné žalobě.
Kdy souhlas osob Model Release nepotřebujete vlastnit?
Model Release - souhlas fotografované osoby pro komerční využití nepotřebujete pouze ve vyjímečných případech:
- snímky pro zpravodajství - fotky z akcí, a ty jsou ještě nabízené pouze v kategorii Zpradovajství
- snímky osobností - veřejně známé osoby, sportovci, politici, umělci, atd., které média používají jako ilustrační snímky ke článkům o dané osobě
- osoby, které již zemřely, a nemají žijící děti, rodiče, manžela, manželku, partnera (§15 Občasnkého zákoníku)
- snímky, kde je osoba nerozeznatelná, takže použitelné jsou zejména detaily. Pokud se vám zdá, že se osoba nemůže na snímku poznat, ale ona bude ve sporu tvrdit, že sebe snad pozná - těžko s tím něco uděláte...
Fotobanka vlastnictví Model Release nekontroluje, ale nepokoušejte se k prodávané fotografii přiložit informaci o tom, že Model Release vlastníte a není to pravda! Představte si následující situaci:
- přes fotobanku prodáte reklamní agentuře portrétní snímek s označením Model Release, ale nevlastníte jej
- zveřejněný portrét ona osoba uvidí v médiích a podá na reklamní agenturu žalobu
- reklamní agentura podá žalobu na fotobanku
- fotobanka podá žalobu na vás
- všechny tyto soudní žaloby jdou za vámi veškeré náklady zaplatíte vy.
Property Release a fotografování věcí pro komerční použití
Property Release - fotografie věcí, které jsou určeny na prodej (např. pro fotobanku) musí být doloženy souhlasem majitele osoby. Souhlas musí být udělen písemně a nazývá se Property Release. Jedná se o souhlas majitele s komerčním využií fotografie různých věci, jeho nemovitosti nebo dopravního prostředku apod. Podmínky smlouvy jsou velmi podobné jako u souhlasu fotografované osoby - Model release, viz výše.
Asi by se ani vám také nelíbilo, kdyby někdo fotografoval přes plot vaši soukromou chatu, vilu nebo rodinný dům a prodával tyto fotografie do časopisů.
Kde získat formulář Model Release a Property Release?
Tyto formuláře nabízí ke stažení každá fotobanka, u které se rozhodnete prodávat. Problém může být v tom, že jedna fotobaka neakceptuje formulář jiné fotobanky a pokud se rozhodnete pro prodej ve více fotobankách, nejprve se na tuto skutečnost zeptejte.
Autorská práva ve fotografii
Předně je třeba si zapamatovat jednu důležitou zásadu:
Na veškeré fotografie, které vytvoříte, se vztahují autorská práva - jejich porušení je trestným činem, přestože při použití fotografie uvedete autora. Autor vám totiž musí dát svolení.
Tento zákon vás chrání, ale dodržujte jej také vy! Za stažení a uložení fotografie vás nikdo nezavře, ale pokud fotografii bez svolení autora použijete (např. na svých webových stránkách), již se jedná o porušení jeho autorských práv.
Užití fotografie - pokud si fotografii stáhnete, uložíte nebo vytisknete a budete ji užívat pro osobní potřebu, zákon neporušujete. Nesmíte ji ale použít a vydělávat na ni.
Autorské osobnostní právo - autorské osobostní právo na fotografii vznikne již při jejím vzniku a máte jej navždy. Autorské osobnostní autorské právo nelze přenechat ani prodat a platí i po vaší smrti, zanikne pouze zánikem fotografie.
Autorské majetkové právo - autorská majetková práva na fotografii - to jsou ty práva, která můžete prodat a autorský zákon je nazývá jako licence. Licencí tedy udělujte podmínky prodeje, které zajišťuje obvykle třetí osoba (např. fotobanka).
Licence na fotografie - licencí existuje několik druhů, ale základní jsou dvě: licence výhradní (pouze pro jednoho kupujícího) a licence nevýhradní (pro neomezený počet kupujících). Od totoho se odvíjí cena, záleží také na tom, na jaké období je licence udělena a na jakou velikost snímku.
Neoprávněné užití fotografie
Pozor je třeba si dávat na zdánlivě nevinné použití stažených fotografií při vystavování aukcí. Internetové aukční servry jsou velmi oblíbeným místem prodeje a nákupu, ale pokud už něco prodáváte, rozhodně k aukci přidejte svoji vlastní fotografii. Jednak to svědčí o tom, že výrobek vlastníte a jednak tím neporušujete autorská práva. Pokud totiž stáhnete fotografii, např. ze stránek známého výrobce fotoaparátů, může vám přijít domů poměrně tučná pokuta + náklady na právníka. Internetové aukční síně na tento problém sami v podmínkách upozorňují.
Autorský zákon
Závěrem
Před zveřejněním snímku se zamyslete a buďte soudní, zda sporná fotografie vůbec stojí za zveřejnění - zákon na ochranu osobnosti a soukromí platí při komerčním i nekomerčním užití. Často například žasnu, co lidé dovolí zveřejnit na sociálních sítích. Uvědomte si, že facebook či twitter navštěvují miliony lidí, a nikdy nevíte, kdo se dívá. A z nevinné legrácky může být hodně drahá legrace.
Neznalost zákona neomlouvá, ale dobré mravy by měli být samozřejmostí. A tímto považuji za seriál o fotografování za dokončený.
Přeji mnoho krásných snímků a dobré světlo!
< Předchozí Obsah Konec
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den, nevím zda to nebude fádní, ale rád bych poděkoval za výborný vhled do jakýchsi základních pravidel jak pracovat při focení. Velmi mi to pomohlo uvědomit si některé věci, které mi nedocházely. Zároveň jsem tím ušetřil spoustu času. Takže upřímně děkuji za články. Mnoho zdaru. Petr Matoušek
Re: poděkování
(autor, 20. 6. 2013 10:45)
Dobrý den,
fádní určitě ne, každá příjemná zpráva potěší :-) Jsem rád, že jsem Vám trochu pomohl, děkuji a přeji mnoho úspěchů!
VM
dotaz
(radeksobotik, 6. 5. 2012 8:57)Zdravím, pracoval jsem s dětmi několik let, jezdily jsme po závodech. Na těchto závodech jsem děti fotil a fotky se zveřejňovaly na webu organizace za kterou jsme závodily. Po několika letech jsem s trénováním skončil a s organizací jsme se ve zlém rozešly. Požádal jsem správce webových stránek aby stáhnul všechny mé fotografie a články a že si dále nepřeji, aby použivaly mé fotografie ke svojí propagaci. Některé fotky odstranily ale některé ne. tento spor trvá několik měsíců. Potřeboval bych poradit jak na ně. Děkuji
Re: dotaz
(autor, 6. 5. 2012 13:40)
Dobrý den,
pokud jste se nedohodli po dobrém, podle mého názoru bude nutné řešit problém soudní cestou a požádat o předběžné opatření do vyřešení sporu. Obecně - můj článek slouží k všeobecné informovanosti a rozhodně bych si netroufl podávat konkrétní rady nebo řešení. Doporučoval bych proto obrátit se na právníka. Pro začátek se můžete informovat zdarma např. v bezplatné právní poradně: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/ , kde naleznete i řadu zodpovězených dotazů z podobnou problematikou. Víc Vám bohužel neporadím...
Přeji hodně štěstí, V.
poděkování
(Petr Matoušek, 12. 6. 2013 13:08)