8. Gimp - odstranění šumu,doostření,filtry vylepšení,uložení fotografie,formát XCF
8.Gimp - odstranění šumu, doostření, popis funkcí v menu filtry / vylepšení. Uložení souboru, formát XCF.
Kdy obrazový šum vzniká? Jak mu předejít?
Obrazový šum, který produkují digitální fotoaparáty je jev jistě nepříjemný, ale my si v dnešním seriálu ukážeme jak tento problém řešit a jaké jsou vlastně možnosti jeho odstranění.
Nejprve je třeba si říci, že než trávit mnohdy zbytečný čas jeho odstraňováním, je lepší se pokusit ho eliminovat už při jeho vzniku. Prvním generátorem šumu (a přepalů) jsou kompakty a jejich CCD snímače, do kterých výrobci navíc zbytečně vkládají senzory se stále vyšším rozlišením - na pár milimetrech čipu se potom hustí zbytečně miliony bodů, které většinou stejně nevyužijeme a nakonec jsou jen zdrojem potíží. Proto bychom si měli už při nákupu fotoaparátu rozmyslet, jaké max. rozměry snímků budeme potřebovat a přizpůsobit tomu také nákup fotoaparátu. Marketingovými tahy - čím vyšší rozlišení, tím lépe - se nenechme zmást. Pokud to myslíte s fotografováním opravdu vážně a uvažujete o kvalitních velkých formátech - rozhodně si pořiďte zrcadlovku.Plocha jejího senzoru je mnohem větší...
Druhým zdrojem šumu je mnohdy chybně volená expozice - nastavení zbytečně vysoké citlivosti - ISO. Pokud používáte při fotografování nějaký ,,kreativní" program, všimněte si, že při nočních režimech nebo sportu, ve snaze o udržení krátkého času, přístroj nastaví citlivost do neskutečných hodnot - a snímek je samé zrno. Naučte se ovládat přístroj sami, ISO nastavte vždy co nejnižší, pouze za špatných světelných podmínek ho zvyšte na max.použitelnou hranici - tu je třeba si předem vyzkoušet na vašem fotoaparátu, ale obecně ji lze označit za hodnotu cca ISO 200. Udělejte si zkušební snímky se zvyšováním hodnoty ISO, a doma si prohlédněte v editoru při 100% až třeba 300% zobrazení snímku, kde je hranice vašeho fotoaparátu. Při expozici platí pravidlo, že než přidat citlivost, je lepší prodloužit čas / snížit clonu, použít stativ, pokud to povaha fotografované scény dovolí.
Odstranění šumu
Běžnou míru ,,rozumného " zašumnění snímku Gimp odstranit dokáže. Pokud by ale nastal problém při opravdu nekvalitním snímku, bude potřeba se porozhlédnout po specializovaném softwaru, (pěkný článek je např.: zde ), ale to je obecný problém, netýká se to jen Gimpu. Jednou z možností je možnost doinstalovat do Gimpu modul na odstranění šumu (např.DE NOISE ), ale nemám s ním zvláštní zkušenosti, proto berte tuto možnost pouze jako informaci. Stránky,které se věnují instalací modulů pro odstranění šumu naleznete např.: zde , z uvedených možností, uvedených na této stránce, se mi výborně osvědčil zásuvný modul vawelet denoise, který bez problémů zvládá i vysoce zašumněné snímky. Na stránce je uveden také postup, jak zásuvný modul instalovat, kde jej poté v Gimpu naleznete a samozřejmě jak s ním pracovat.
Co nám tedy vlastně Gimp nabízí za možnosti? Je jich několik a my si je zde podrobně popíšeme:
Pozor! V menu Filtry / Šum nalezneme pouze filtry, které naopak šum přidávají !
Nebojte se filtry použít - pokud se vám výsledek nebude líbit, kdykoliv se můžete vrátit o krok zpět v menu obrázku Upravit / Vrátit (program napíše název vracené funkce) a nebo pro porovnání výsledků znovu použít v menu Upravit / Znovu ( program opět napíše název zopakované funkce).
Nástroje odstranění šumu v Gimpu
Nejpoužívanější a nejmocnější nástroj nalezneme v menu otevřeného obrázku: Filtry / Rozostření / Selektivní Gaussovské rozostření
Další nástroje nalezneme v menu Filtry / Vylepšení. Nejpoužívanější z nich bude zřejmě:
Maskovat rozostření - pracuje na principu zvyšování kontrastu na hranách a v jemných detailech. Hodnoty - Poloměr - šířka ostřící kontury v obrazových bodech. Míra - kontrast detailů (hran). Práh - rozdíl úrovně tonality obrazových bodů, které budou ignorovány. Při vyšším zašumění snímku se nastavuje nejprve Poloměr a Míra, nakonec můžeme zkusit Práh, ale do hodnoty tak 15. Hodnoty nastavení jsou individuální - dle rozlišení, typu snímku (krajina, portrét). Parametry se vzájemně ovlivňují - čím menší poloměr, tím víc můžem přidat Míru. Parametr Práh se nastavuje podle míry zašumnění - zaostření bude méně zvýrazňovat šum, ale také nebude zdůrazňovat kontrastní detaily. Pozor! Tuto funkci používat pouze jednou, a to až na samý závěr!
Doostřit - jednoduchý filtr, který zvýrazňuje nejen kresbu obrazu, ale bohužel i šum. Při vyšších hodnotách vymývá jemné detaily.Na snímku, který byl pořízen za dostatku světla a fotoaparátem, který sám nedoostřoval (zcadlovka), se doporučuje nastavit hodnotu kolem 30.
NL Filtr - spojuje funkce - vyhlazování, čištění, doostřování. Pracuje pouze na celém obrázku, nikoliv na výběru.
Odstranit prokládání - na snímku z TV mohou vznikat pruhy, způsobené prokládáním půlsnímků.Tento filtr je odstraňuje.
Odstranit pruhy - tento filtr slouží k odstranění pruhů z nekvalitních skenerů.
Vyčistit - odstraňuje prach,škrábance,atd. z naskenovaných časopisů.Nejprve bychom měli defekty vybrat.
Adaptivní - přizpůsobuje poloměr pomocí histogramu.
Rekurzivní - opakuje filtr - zesiluje jeho účinnost
Poloměr - nastavuje ,,pracovní " okno v rozsahu: 1 = velikost 3x3 px až 20 = 41x41 px.Oknem se pohybuje obrázkem a jeho obsah je čištěn.
Úroveň černé - odstraňuje px tmavší než nastavené
Úroveň bílé - odstraňuje px světlejší než nastavené
Typické nastavení - Poloměr = 1, černá = -1, bílá = 256.
Čistí px tmavší a světlejší než nastavené.
Filtr Vyhlazování - ( tento filtr nemá pracovní okno ) - vyhlazování pomocí extrapolačního algoritmu Scale3X
Další možnosti:
Odstranění šumu pomocí kanálů
Další, trochu netradiční možností, jak obrázek zbavit šumu, je jeho rozložení do jednotlivých kanálů. Nejčastěji bývá zašumněný modrý a červený kanál. Na rozložení obrázku do kanálů použijeme funkci v menu:
1. Použijeme menu Barvy / Složky / Dekomponovat (ve starších verzích Gimpu to může být nabídka Obrázek / Režim /Dekomponovat).
2. V okně Dekompozice ponecháme výchozí volby Barevný model RGB a Dekomponovat do vrstev.Volbu potvrdíme tlačítkem Budiž.
3. V pravém panelu v okně Vrstvy,kanály,cesty máme nyní místo jedné vrstvy obrázku, na záložce Kanály vrstvy tři. Vrstvy jsou zobrazeny jako černobílé, každá z nich zobrazuje zastoupení jednoho kanálu.
4. Každý kanál si prohlédneme při zvětšení zvlášť - k zapnutí nebo vypnutí viditelnosti kanálu klikneme na ikonu oka. Nejvíce šumu obsahuje obvykle modrý nebo červený kanál.
5. Aplikujeme odšumovací filtr - můžeme použít filtr z menu Filtry / Rozostření / Selektivní Gaussovské rozostření
6. Po odšumnění postižených kanálů použijeme opačnou funkci Barvy / Složky / Komponovat (ve starších verzích Gimpu Obrázek / Režim / Komponovat), ponecháme volbu Barevný model RGB a volbu potvrdíme tlačítkem Budiž.Obrázek se opět poskládá zpátky do jednoho, ale v novém okně pod názvem rgb compose.
7. Obrázek během ukládání přejmenujeme a změníme také požadovaný formát souboru. V opačném případě bude uložen jako formát Gimpu XCF.
Tip: v druhém bodě také můžeme vybrat volbu Barevný model LAB.
Začátečníci, kteří ještě neumí pracovat s vrstvami, si budou muset zřejmě nejprve přečíst následující 9.díl: Vrstvy, kanály,cesty...
Uložení snímku, podporované formáty, proč formát XCF
Gim podporuje prakticky všechny formáty. Pokud by vám i přesto některý chyběl, je možno jej doplnit pomocí pluginů, stáhnutelných z internetu.
Co je formát XCF ?
Pro ukládání rozpracovaných obrázků vždy používejte formát XCF. Z vlastní zkušenosti doporučuji do tohoto formátu ukládat i v průběhu práce, zvláště při zpracování velkých souborů v kombinaci z komplikovanými a složitými postupy, které vyžadují mnoho vrstev nebo při experimentech, kdy se často používá vracení o krok zpět a vpřed. Může se stát, že se program zhroutí a mnohdy několika hodinová práce by byla pryč...
Pro fotografie jsou vhodné tyto nejpoužívanější formáty - zde je jen zlomek:
JPEG - nejrozšířenější formát - používá ztrátovou kompresi. Pokud jej otevřeme a znovu uložíme, dojde ale ke ztrátě zobrazovaných dat, jinak řečeno - obrázek se zhorší. Jeho výhodou je nízký objem souboru. Nepodporuje průhlednost.
TIFF - je nekomprimovaný, tedy neztrácí obrazovou kvalitu. Jeho navýhodou je vysoký objem dat.
XCF - nativní formát Gimpu, zachovává informaci o vrstvách, jejich vlastnostech, a dalších nastaveních, použitých v průběhu práce. Ukládáme do něj svoje rozpracované projekty. Je odolný proti poškození. Přestože by se soubor v tomto formátu poškodil, pokusí se zachránit jej a otevřít co ještě půjde....
PSD - nativní formát Photoshopu. Gimp ho dokáže otevřít se vším všudy co obsahuje - vrstvy, kanály, průhlednost...Je možné do něj i ukládat. Je výhodný pro případ, že budeme na projektu pracovat v Gimpu i Photoshopu.
RAW - je potřeba doinstalovat plugin. Formátů RAW je více, a tato problematika není zas tak jednoduchá...Více informací o RAWu a konkrétním fotoaparátu či výrobce naleznete v mnoha forech na internetu... O modulu ufraw si můžete přečíst v odkazu: zde
a dalších mnoho podporovaných formátů...
Vlastní uložení obrázku
Nabídku k uložení nalezneme v menu otevřeného obrázku:
Soubor / uložit jako .Otevře se nové okno Zapsat obrázek. V tomto případě neznehodnotíme původní obrázek jako při volbě Soubor / Uložit
Název - zde můžeme změnit název obrázku a uložit ho tak upravený znovu pod jiným názvem
Uložit do adresáře / Procházet jiné adresáře - umožňuje vybrat cílový adresář. V seznamu ukazuje u jednotlivých snímku den a čas uložení.
Vytvořit nový adresář - ( v pravé části okna ) - umožňuje vytvořit nový adresář
Uložit - stiskneme-li nyní Uložit, obrázek se uloží se stejnou koncovkou
Zvolte typ souboru - ze seznamu si můžete vybrat označením požadovaný typ souboru ( např. XCF )
Uložit - první krok uložení ( JPEG )
Otevře se další okno - Zapsat jako JPEG
Kvalita - slouží ke změně velikosti co do objemu dat, při zachování proporcí. Při běžném použití snímku ponecháme kvalitu na hodnotě min 95. Potřebujeme-li zvýšit / snížit kvalitu, zaškrtneme volbu Zobrazit náhled v okně obrázku - v dialogovém okně se pak bude zobrazovat aktuální velikost souboru, výsledek vidíme v okně obrázku.
Pokročilá nastavení - umožňuje další volby - netřeba nic měnit
Načíst / Uložit implicitní nastavení - umožňuje nastavit si vlastní nastavení hodnot tohoto okna
Uložit - druhý krok uložení. Pokud jsme ale pracovali s průhledností, otevře se další okno:
Exportovat soubor - v něm se dozvíte již známou informaci, že formát JPEG neumí pracovat s průhledností, a doporučí nám exportní konverzi. Potvrdíme a stiskneme:
Exportovat - třetí a poslední krok ukládání soubor je nyní uložen ve vybraném adresáři.
Pokud jej chcete v budoucnu znovu otevřít, pro rychlé nalezení můžete použít nabídku v menu levého panelu Soubor / Otevřít nedávný - v jeho nabídce naleznete seznam naposledy otvíraných souborů. V dolní části seznamu je pak nabídka Historie dokumentů - z ní lze také obrázky otvírat, mazat s historie nebo obnovit náhledy obrázků.
V příštím díle už si konečně povíme, jak fungují vrstvy a jak na ně ...
Komentáře
Přehled komentářů
Vážený pane Modr,
prolistoval jsem Vaše pasáže na úpravy fotografií a musím říci, že mne velice zaujaly. Zvláště pasáž o retuši, úpravách svislic , oblohy a další. Dá to asi mnoho práce udělat to tak, aby to pochopil amatér, což jsem i já.
Proto Vám moc děkuji a Vaši připravovanou knihu si určitě koupím !
S pozdravem Jiří Rážek, Praha 10.
Re: sdělení
(Autor, 15. 8. 2010 11:41)
Vážený pane Rážek,
velice děkuji za Vaše hodnocení, budu rád, když Vám některý z uvedených návodů pomůže. V návodech uvádím opravdu spíše rady pro začátečníky. Problematika daného tématu bývá ve skutečnosti vždy o něco složitější a vyžadovala by mnohem komplexnější popis. Např. u odstraňování šumu velmi záleží na používaném typu fotoaparátu - obecně kompakty bývají při nastaveném vyšším ISO přímo generátory šumu a hodnoty nastavené ve filtrech GIMPu budou pak zcela odlišné než na snímku pořízeném zrcadlovkou s CMOS snímačem.
Pokud jsem si všiml, Vy fotografujete převážně poutavé snímky krajiny, ve kterých není nějakých zásadních úprav zapotřebí. Tím chci říct, že pokud jej budete používat pouze na základní úpravy (korekce úrovní, svislice, ořezy apod.) volil bych zřejmě program s mnohem jednodušším ovládáním, např. Zoner, ale pokud toužíte "vyměnit" přepálenou oblohu za jinou či upravovat jednotlivé oblasti pomocí masky, mohu GIMP jen doporučit.
Děkuji za Váš zájem a přeji Vám při učení s tímto editorem mnoho úspěchů!
S pozdravem Vlastimil Modr
Re: Re: sdělení
(J.Rážek,Praha 10, 15. 8. 2010 12:22)
Dobrý den,
kvituji s povděkem Vaše připomínky k mému komentáři.
Zdravím.J.R.
sdělení
(Jiří Rážek, senior, 15. 8. 2010 9:38)