2. Gimp - návod - základní popis, stažení, instalace, nástroje
2. Proč používat Gimp?
Existuje spousta programů pro úpravu fotografií, jednoduší či složitější. Pokud to ale myslíte s úpravou fotografií opravdu vážně a chcete docílit špičkových výsledků, potřebujete také odpovídající program.
V podstatě máte dvě možnosti - Adobe Photoshop nebo jeho alternativa - Gimp. V principu jsou si oba programy velice podobné - jejich společný základní princip spočívá v možnostech práce s vrstvami. A k čemu je to dobré? Novou vrstvu si můžeme představit jako folii, kterou položíme na upravovanou fotografii.Na tuto folii pak můžeme kreslit nebo ji použít jako novou nebo i stejnou fotografii, můžeme ji vystřihovat, gumovat, měnit průhlednost, aplikovat efekty...atd. Těchto vrstev (folií) může být několik na sobě. Jednotlivé vrstvy lze mezi sebou libovolně prolínat několika způsoby, kdy se pak podle použitého typu prolínání vzájemně ovlivňují barvy, jas.. atd. U každé vrstvy lze navíc nastavit intenzitu onoho prolínání, takže množství vzájemných kombinací v závislosti na intenzitě je snad nekonečné...
A proč používat zrovna Gimp? Protože je výtečný a navíc free, tedy úplně zadarmo! Ušetříte tedy nemalé prostředky a používat nelegálně Photoshop, tedy ho ukrást, nechcete, že? Také nechcete, aby někdo ukradl vaší práci, vaše fotografie...
Gimp je velmi kvalitní alternativa k profesionálnímu Adobe Photoshopu. Zvládnete s ním úpravy fotek, zpracování a tvorbu bitmapové grafiky. Nabízí se na platformě Windows a GNU/Linux. Při instalaci si vyberte, pod jakým OS pracujete. Pro Windows si vyberte pouze verzi, určenou pro tento operační systém - program totiž navíc obsahuje knihovny, které jsou pro Windows nutné.
Z praxe mohu prozradit, že několik uživatelů program po nějaké době odinstalovalo nebo přestalo používat, protože prostě nevěděli, co mají vůbec dělat a později se ke Gimpu znovu vrátili. Možná to uděláte také, stejně jako tehdy já :-))))), ale tento návod by vám měl maximálně pomoci překonat prvotní potíže. Poté, co objevíte kouzlo tohoto programu, zřejmě nebudete používat nic jiného... Tak do toho!
Stažení programu:
Oficiální stránky (anglicky), kde naleznete stabilní i starší verze: zde
Oficiální stránky ke stažení Gimpu pro Win (anglicky ): zde
Dále můžeme hledat např. na: Slunečnice.cz Stahuj.cz Studna.cz
Stahovat můžete samozřejmě i z jiných zdrojů, vybírejte aktuální, stabilní verze. Instalace není problém, stačí se řídit pokyny průvodce.
Následující článek o instalaci a prvním spuštění doporučuji přečíst! Může se stát, že při nedostatečném hardwaru, týká se to hlavně operační paměti, může být program nestabilní. Tento problém pomůže vyřešit nastavení vyrovnávací paměti dlaždic. O této problematice se dočtete: zde
Instalace programu:
Po rozbalení složky instalujeme takto:
(není to žádný problém, jen dodržujte následující pořadí a pokud v průběhu instalace nevíte, co k čemu je, nic neměňte a jen potvrzujte..) Nejnovější verze, určené pro OS Win už gtk knihovny obsahují, takže Gimp můžeme rovnou instalovat!
Knihovny - knihovny jsou nutné pouze pro OS Widows. Nejnovější verze Gimpu, určené pro OS Win už gtk knihovny obsahují! U starších verzí bylo dříve nutné instalovat složku gtk+ číslo verze-setup. Nyní jsou aktuální knihovny vždy součástí programu a naopak zbytečná instalace knihoven tedy může být možným zdrojem problémů.
1. Instalujeme program Gimp - složka gimp-číslo verze-setup. Instalace je velmi jednoduchá - stačí běžně odkliknout a program bude nainstalován v jazyce, jaký máte nastaven na operačním systému (jazyk je možný změnit).
2. Volitelně kdykoliv později - můžeme doinstalovat soubor nápovědy - složka se jmenuje gimp-help-číslo verze-setup. Jestli nápovědu Gimp obsahuje poznáte snadno - stačí kliknout na tlačítko Nápověda a program ji buď otevře nebo oznámí, že soubor chybí. Nápověda pro Gimp - Gimp Help 2 je samozřejmě také v češtině a stáhnout si ji můžete např. ze stránek: zde
3. Volitelně kdykoliv později - můžeme instalovat doplněk (plugin) pro práci se soubory RAW, např. rawphoto nebo raděj UfRaw plugin. Tento doplněk lze provozovat i samostatně. Pokud je Gimp už nainstalovaný, oznámí nám, že musíme mít knihovnu gtk+ a upozorní, že se nainstaluje do stejného adresáře. Protože problematika zpracování souborů RAW je poněkud složitější záležitost ( existují různé typy těchto surových souborů, dle výrobců zařízení - CRW, CR2, NEF.. ), obecně lze říci, že ne vždy to bude jednoduché a není jisté, že z vašeho konkrétního modelu fotoaparátu plně funkční. Více informací a link na stažení naleznete např.: zde
Existuje mnoho zásuvných modulů a doplňků od různých autorů. Ne každý běží na každé verzi, Gimpu, může docházet k problémům, proto doporučuji tyto experimenty zatím nechat na dobu, kdy program budete ovládat a umět řešit případné problémy.
Instalace a používání české nápovědy pro Gimp:
Jak nainstalovat českou nápovědu pro Gimp
Program Gimp je možné doplnit o soubor nápovědy (nápověda v češtině není součástí programu). V českém jazyce je bohužel dostupná pouze starší verze, která proto nemusí být funkční v každé verzi programu. Já osobně mám vyzkoušenou tuto kombinaci verzí programu a nápovědy: verze Gimpu 2.6.1. + soubor nápovědy gimp-help-2-0.13-setup. Toto je poslední kombinace, kterou jsem zkoušel, nevím jak to bude funkční ve vyšších verzích programu. Novější verze nápovědy nebyla v době psaní tohoto článku zatím přeložena do češtiny, ale pokud někdo máte jiné zkušenosti, můžete dát vědět... Pokud vím, vývojáři hledají (hledali) někoho, kdo je schopen a ochoten při překladech do češtiny spolupracovat. Ale k vlastní instalaci nápovědy:
- Instalaci spustíme kliknutím na soubor gimp-help-2-0.13-setup . Soubor nalezneme na internetu (velikost 57MB), odkaz na stažení např. zde , přehled aktuálních balíčků nápovědy rozdělených podle jazyka ke stažení zde nebo ze stránky zde, kde je uvedena také přehledná tabulka a další informace o možných balíčcích ke stažení.
- Během instalace v okně Setup – The GIMP označíme, jaký jazykový balíček požadujeme nainstalovat. Můžeme nechat označenou pouze češtinu (volba Czech) a potvrdit tlačítkem Next.
- Poté bude zobrazena informace o tom, jaké jazykové balíčky budou nainstalovány (angličtinu nelze zrušit). Stiskneme tlačítko Install a spustí se instalace.
- Po úspěšném instalaci stiskneme tlačítko Finish.
Jak nápovědu pro Gimp používat
Během práce v Gimpu můžeme používat nápovědu nebo uživatelskou příručku. Používat je lze následovně:
· V okně mnoha funkcí programu nalezneme tlačítko Nápověda. Kliknutím na toto tlačítko bude zobrazena nápověda, která souvisí s právě používanou funkcí programu.
· Ve spodní liště (navigaci) okna obrázku se ve vybraných krocích automaticky zobrazuje stručná nápověda, která nabízí dostupné možnosti právě prováděného kroku nebo upozorňuje na to, jak můžeme něco udělat lépe či jinak.
· Stisknutím tlačítka F1 vyvoláme kompletní uživatelskou příručku.
Tip: V předvolbách programu můžeme změnit nastavení na systém nápovědy on-line. Bohužel on-line nápověda je dostupná pouze v angličtině. (Předvolby programu nalezneme v menu Upravit / Předvolby a klikneme na nabídku Systém nápovědy)
Co mám udělat, když se nápověda nezobrazuje?
Pokud se nezobrazuje nápověda ani uživatelská příručka, zkusíme problém vyřešit podle některého z následujících bodů.
· Je soubor nápovědy opravdu nainstalovaný? Soubor nápovědy není součástí programu.
. Je možné, že nainstalovaná verze programu nepodporuje soubor systému nápovědy
· Po instalaci nápovědy ukončíme a znovu spustíme program
· V předvolbách Systém nápovědy změníme nastavení Uživatelská příručka na volbu Použít lokálně instalovanou kopii. (Předvolby programu nalezneme v menu Upravit / Předvolby a klikneme na nabídku Systém nápovědy)
· V předvolbách Systém nápovědy změníme nastavení: Používaný prohlížeč nápovědy změníme na volbu www prohlížeč. (Předvolby programu nalezneme v menu Upravit / Předvolby a klikneme na nabídku Systém nápovědy)
Stručná nápověda Gimp - Tip dne - jak jej zobrazit
Stručná nápověda GIMP: Tip dne obsahuje užitečné tipy, které pomohou připomenout některé důležité zásady nebo možnosti používání programu.
- Použijeme příkaz Nápověda / Tip dne.
- Zobrazí se nové okno GIMP: Tip dne, které obsahuje jeden tip
- Pokud klikneme na tlačítko Dozvědět se víc, zobrazí se příslušná strana uživatelské příručky, kde je daná problematika podrobně popsána. Pokud není nabídka Dozvědět se víc aktivní, není k vybranému tématu nápověda vytvořena.
- Okno uživatelské příručky zavřeme.
- Pokud v okně GIMP: Tip dne klepneme na tlačítko Předchozí tip nebo Další tip, bude zobrazeno další téma.
Popis programu, jeho nástroje
Kompletní uživatelská příručka (starší verze) je: zde
Ale začněme hezky od začátku. Program máme nainstalovaný, začneme se s ním tedy seznamovat. Po úspěšné instalaci uvidíte následující obrazovku (graficky se může lišit dle verze) : zde
Nabídka levého panelu:
V tomto panelu nalezneme tyto nabídky:
Soubor - slouží k otevření obrázku, nastavení a chování programu, nabídku dialogů a ukončení programu.
Rozšířené - obsahuje správce modulů, procedur a zásuvných modulů programu, nabídku pro práci se skripty Skript-Fu, nabídka pro práci při tvorbě grafiky
Nápověda - přístup k nápovědě programu, uživatelské příručce, on-line stránkám
Panel nástrojů - jednotlivé nástroje jsou zobrazeny jako ikony. Popis jednotlivých nástrojů s nápovědou je výborně vytvořen: zde
Ve spodní části tohoto panelu se zobrazuje nabídka nastavení nástroje, se kterým právě pracujeme.
Nabídka pravého panelu
Na pravém panelu programu se nachází nabídka dialogů.V této části budete ovládat:
- jednotlivé vrstvy obrázku, jejich počet a vlastnosti, kanály a cesty.
- režim - tzn.způsob prolínání vrstev a jejich krytí (překrytí od 0 až 100% )
- okno vrstev - zde uvidíte náhledy vrstev, určujete, která vrstva bude aktivní, tzn. na které chcete pracovat
- pod oknem s náhledy je panel, kterým můžete např. přidat novou vrstvu, duplikovat ji, smazat..
- kanály - myslím, že je hned tak z počátku používat nebudete...( určeno hlavně pro grafiku nebo ukládání výběrů)
- cesty - podobně, tato funkce má čas ( hodí se spíš v grafice)
- historie změn - dovoluje vrátit se k téměř jakémukoliv kroku, který jste učinili. Vracení změn je popsáno: zde. Historii lze v průběhu práce mazat, uvolňuje se tak RAM, pokud je např. u starších počítačů, nedostatečná. Tato část je popsána a vyobrazena: zde
Barva popředí/pozadí
- tato funkce má více významů. Může se používat jako možnost nastavení barev do popředí a pozadí a jejich vzájemné přehazování, nebo v jiné funkci vytvoří volbu černá / bílá = absolutní průhlednost / neprůhlednost. Podle stupnice šedé se pak určí míra průhlednosti.
- okno pro zobrazení / zápis barvy - každou barvu / její odstín lze zapsat v hexametrálním tvaru, kombinací písmen a čísel .Všimněte si měnících se hodnot při přejíždění zaměřovačem barvy po obrazovce. Tato část je popsána a zobrazena: zde
Problém - zavřený pravý panel
Někdy se nám může stát, že pravý panel zůstane zavřený (třeba ho zavřeme omylem) - a je tu rázem malý problém: bez otevření pravého panelu přece nelze Gimp naplno využívat!
Řešení je prosté: "sjeďte" úplně až dolů na konec stránky a mrkněte se do komentářů, jak se povedlo otevřít zavřený pravý panel Gimpu Martinovi...
Prostřední okno
V prostřední části v novém okně se otvírá vlastní upravovaný obrázek
.
Ve spodní liště otevřeného obrázku, po zvolení nástroje a najetím kurzoru myši do obrázku se vám většinou bude snažit Gimp napovědět ...
Popis programu Gimp naleznete v opravdu hezké grafické podobě v odkazu : zde
Horní lišta otevřeného obrázku ( dle verze programu ) :
Popis jednotlivých nabídek:
Soubor - otevře nový, ještě neexistující obrázek podle námi definovaných parametrů (např. rozlišení..), otevře již existující uložený obrázek nebo jako vrstvu, uloží obrázek (spustí se dialog pro uložení), navrátí (obnoví) obrázek, zavře, ukončí Gimp. Podrobný popis: zde
Upravit - vrací nebo znovu provede poslední operaci, zeslabuje krytí některých režimů, kopíruje ,vkládá, vyplňuje barvou, vzorkem, vykresluje.. Podrobný popis: zde
Vybrat - práce s výběrem, vybere objekt nebo obsah podle definovaných parametrů, pracuje s obvodem výběru. Podrobný popis: zde
Zobrazení - práce se zobrazením objektu, vytváření a odstranění s pomocnou mřížkou. Podrobný popis: zde
Obrázek - převádí do jiného barevného prostoru, transformuje (rotace) ,změna velikosti obrázku, jeho rozlišení, ořez obrázku, sloučení vrstev, vodítka, vlastnosti obrázku. Podrobný popis: zde
Vrstva - práce s vrstvou - přidání, duplikace,ukotvení,sloučení,práce s maskou, průhledností, rotací,změna velikosti vrstvy. Podrobný popis: zde
Barvy - práce s barvou, vyvážení, odstín, sytost, obarvení, jas, kontrast, práh, úrovně , křivky, posterizace ,odbarvení, inverze (obrácení) barev. Automatické vylepšení, mapování (přebarvení), informace ,histogram. Podrobný popis: zde
Nástroje - nabídka nástrojů v tomto menu je totožná s ikonami nástrojů v levé části programu. Podrobný popis: zde
Filtry - práce s filtry, které vytváří na obrázku speciální efekty. Jsou rozděleny podle užití, k jakému jsou určeny - rozostření, vylepšení, zkreslení, světlo a stín, šum, detekce hran, obecné, kombinace, umění, dekor, mapa ,vykreslení, www, animace, alfa do loga, skript-fu (speciální otevřené skripty). Podrobnosti naleznete: zde
Windows - u zobrazených ikon nástrojů a funkcí je možné pomocí dialogu upravit jejich vlastnosti. Podrobný popis: zde
Nápověda -nápověda gimpu, kontextová nápověda, tip dne, verze programu, prohlížeč procedur a zásuvných modulů, Gimp on-line - odkazy na nápovědy a pomoc. Podrobnosti: zde
V popisu to již bylo uvedeno, ale chtěl bych zdůraznit: v levém spodním rohu okna obrázku naleznete takový červený obdélníček. Tento nástroj se jmenuje Rychlá maska a budete jej velmi často potřebovat. Po kliknutí na tento symbol se obrázek potáhne růžovou poloprůhlednou folií. To je ona maska - můžete ji gumovat, vytvářet výběry, okraje výběrů mohou jít do ztracena - to je velmi důležité, měnit částečně její průhlednost v jakýchkoliv částech plochy. Místa, která zůstala na obrázku neporušená, tedy tam kde je obrázek růžovou folií pokryt, jsou chráněna proti působení nástrojů a filtrů, které na obrázek použijete. Např. hlavní objekt necháte ,,růžový" a pozadí ne. Použijete nástroj rozostření, masku vypnete a máte krásně oddělené pozadí... :-) ale o tom později.
Jednotlivé části programu, okna, panely, karty lze přesouvat a jejich rozmístění libovolně měnit. Změnu je však třeba uložit (není třeba se obávat, pokud se něco nepodaří nebo se vám nebude líbit, změny lze vrátit nastavením na výchozí hodnoty). Uložení se provádí v nabídce Upravit/Předvolby. Tato nabídka je znázorněna : zde
Tolik k stručnému popisu a můžeme přejít k další kapitole, první praktické práci s programem: otevření obrázku, jeho ořez, srovnání horizontu, rotace...
< Předchozí Obsah Následující >
Komentáře
Přehled komentářů
rozměr obrázku
(matěj, 2. 12. 2014 8:27)Dobrý den, nemůžu nikde najít, jak zmenšit obrázek. Přesně: mám fotku trika a na něj vložím obrázek, který potřebuji upravit, většinou poměrově zmenšit k rozměru trika. Určitě to jde jednoduše, ale asi něco přehlížím. Děkuji za radu, zdraví Matěj.
Re: rozměr obrázku
(autor, 5. 12. 2014 9:02)
Dobrý den,
změnu rozměrů obrázku naleznete v menu Obázek/Velikost obrázku a slouží ke zmenšení velikosti co do viditelného rozměru. Zde se změna projeví po zadání nových hodnot a stisku Škálovat. Druhá možnost je nástroj Škála - po aktivaci v levém panelu klepněte do obrázku a nové hodnoty zadejte v okně, nebo přetahujte rohy obrázku. Zřejmě chcete zachovat poměr stran, proto nejprve klikněte na ikonu řetězu,tak aby byly oba články spojeny - svážete tím poměr délky a šířky). Tento nástroj je ideální, pokud pracujete s vrstvou, protože změna se viditělně ukazuje hned (vůči pozadí) a obrázek můžete rovnou i přetáhnout.
Mnoho úspěchů!
VM
Re: Re: rozměr obrázku
(matěj, 5. 12. 2014 18:13)Dobrý večer, škáluji, ale pouze pohybuji s jakousi mřížkou a velikost obrázku se nemění...ani přetažení obrázku mi nefunguje..asi jsem fakt matěj...
Re: Re: Re: rozměr obrázku
(matěj, 5. 12. 2014 18:17)už vím...měl jsem přepnutou transformaci na výběr..ne na vrstvu...děkuji za pomoc...
dotaz na češtinu
(pepan, 28. 7. 2014 12:32)Zdravím. Ztáhl jsem si GIMP,ale bohužel je v angličtině. Poradí někdo,jak jej dát do češtiny? Díky.
Re: dotaz na češtinu
(autor, 31. 7. 2014 1:48)
Zdravím,
Gimp je česky a měl by se nastavit automaticky podle jazyka operačního systému. Pokud se tak nestane (podle verze Gimpu a win, Gimp přepnete na češtinu takto: zvolte Edit / Preferences / Interface / Language a vyberte Czech. Pak jej zavřete a znovu spusťte :-)
jiné řešení
(Jiří Gregor, 19. 12. 2010 19:05)Soubor/ Předvolby/ Správa oken/ dole Obnovit .. na výchozí hodnoty a je to vše jak má být :)
Re: jiné řešení
(Tony, 2. 6. 2014 17:04)Díky moc, za boha jsem nemohl přijít na to, jak to znovu vše otevřít :-)
Re: jiné řešení
(autor, 19. 12. 2010 21:29)Mě šlo v tomto případě o opravu polohy pouze pravého panelu, se zachováním nastavení zbývajících oken. Ale pravdou je, že je možná jednodužší a elegantnější Vaše řešení - obnovit výchozí polohy všech oken a poté si jejich polohu znovu upravit. Díky za příspěvek! :-)
Veliký Dík
(Posterkom, 25. 8. 2012 13:08)
Mnohokrát Vám děkuji za cené informace poskitnuté Vámi,
velmi jste mi pomohl.Jsem totiž začátečník a chtěl bych
dělat z grafikou,protože mě to baví.Řekl jsem si že to skusím
s GIMPEM a díky ceným radám mi to doufám vijde :).Taťka mi
rád pomůže a bude mít radost,že sem konečně začal zkoušet dělat
s nějakým programem :).Jen se Vám chtěl moc poděkovat,dřžte mi palce
:)... DĚKUJI !!! Posterkom.
Re: Veliký Dík
(autor, 27. 8. 2012 22:05)Není zač a děkuji, jsem rád, že jsou Vám informace nějak užitečné. Jak jsem psal jinde, Gimp sice není primárně určen na grafiku, ale přesto toho zvládá opravdu hodně. Přeji mnoho úspěchů, V. :-)
fotka do rámečku
(mara, 1. 2. 2012 19:38)dobrý večer stáhnul sem si Gimp zkousel sem nějak dostat fotku do rámečku ale nedaří se mi to poradíte mi prosím? Děkuji
Re: fotka do rámečku
(autor, 2. 2. 2012 22:04)
Dobrý den,
pokud jste začátečník, bude pro vás jednodušší rámeček k fotografii přidat. Úplně nejjednodušší způsob je použít příkaz Filtry/Dekorace/Přidat okraj, kde X aY znamená šířku okrajů v pixelech. Tlačítkem Barva okraje se dostanete do okna, kde si můžete požadovanou barvu namíchat. Pokud ale chcete fotku vložit do svého připraveného rámečku, musíte umět používat vrstvy. Podívejte se na 15. kapitolu tohoto seriálu, hned na začátku je vložení jednoho obrázku do druhého (což v podstatě potřebujete udělat) a z uvedeného postupu vycházejte. Pro začátek to možná nebude snadné, ale pokud se naučíte základy, časem poznáte, že dokážete mnohem víc...
V. .-)
Re: Re: fotka do rámečku
(mara, 5. 2. 2012 10:51)mám připravený svůj rámeček a potřebuji tam dát fotku. Děkuji za odpověď zkusím tu kapitolu 15. a snad se mi to podaří naschle
Re: Re: Re: fotka do rámečku
(autor, 5. 2. 2012 17:04)
Možná jste čekal konkrétnější odpověď, ale v tomto případě se jedná poměrně o mnoho kroků, které sice není těžké udělat, ale musíte znát princip ovládání Gimpu. Některé kroky se budou muset udělat nebo také ne - záleží na velikosti rámečku, velikosti fotky atd. Pokud se někde zaseknete, vraťte se na začátek návodu, kde je vysvětleno, jak se která funkce ovládá (zejména kapitoly 2, 3, 9 a 10) nebo napište, jaký konkrétní krok vám není jasný. Jinak vše co potřebujete by mělo být popsáno v tomto návodu.
V. :-)
Výběr
(Petra, 21. 12. 2011 16:59)
Dá se v Gimpu oříznout obrázek tak, aby zůstal pouze ústřední motiv?
Tzn. mám například fotku sedícího psa, a chtěla bych, aby se mi zobrazila pouze hlava a bez pozadí. Dá se tak docílit?
Re: Výběr
(autor, 21. 12. 2011 18:20)Samozřejmě, to je pro Gimp hračka :-) Pokud potřebujete vytvořit takto složitý tvar výběru, který navíc nemá ostré ohraničení (srst apod), použijte nástroje Rychlá maska a vyberte si štětec s měkkou stopou, plynulý přechod bude přirozenější viz návod - kapitola 10. Po vytvoření výběru štětcem tuto Rychlou masku vypnete a výběr je hotov. Zbytek obrázku můžete převést na průhlednost: výběr invertujte, tedy obraťte aktivnost oblastí příkazem Vybrat/Invertovat. Pak můžete zbytek obrázku vymazat příkazem Vybrat/Vymazat. Pokud se nebude nic dít, v obrázku chybí kanál s průhledností. Použijte příkaz Vrstva/Průhlednost/Přidat alfa kanál. Pak můžete zbytek obrázku opravdu vymazat příkazem Vybrat/Vymazat - a máte motiv na průhledném pozadí, pod nějž můžete jako vrstvu vložit cokoli. Pozor, pokus si chcete uložit obrázek, který obsahuje průhlednost, nepoužívejte formát jpeg, protože nepodporuje průhlednost - změnila by se na barvu. Použijte XCF, png apod. Vrstvu s vytvořeným výběrem můžete "napasovat" např. podle kapitoly 11. Možná se budou hodit i informace o fotomontážích - podívejte se na kapitolu 15. Pokud se hodláte zabývat fotomontážemi i nadále, jistě vám přijde vhod kniha o Gimpu (info na těchto stránkách), kde naleznete vše, když nevíte jak dál - potřebuji vybrat vhodný štětec, potřebuji vytvořit mezikruží - nalistuji v obsahu, udělám a knihu zas zaklapnu, je jako kuchařka :-) Doufám že jsem vám pomohl a přeji mnoho úspěchů! V. :-)
:-)
(Jitka, 12. 2. 2011 16:23)Nainstalovala jsem nápovědu hned podle prvního odkazu a funguje to! Moc děkuji!! Jitka
Hello
(RobertAgoli, 10. 5. 2018 14:03)