Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. Úvod - pár slov na začátek seriálu - návod Gimp

15. 11. 2009

 

GIMP - skvělý freewarový bitmapový editor,mocný nástoj pro fotografa

 

 Gimp je bitmapový grafický editor s částečnou podporou vektorové grafiky, distribuovaný pod GPL. Lze s ním vytvářet grafiku pro web, upravovat fotografie a samozřejmností je i podpora práce s vrstvami. Čeští uživatelé ocení i jeho plnou lokalizaci.

         http://www.gimp.org/images/wilber_painter_idx.png

 

Pár slov na úvod...

 

   Proč tento seriál o programu GIMP vznikl?

 

  Před několika lety jsem zjistil, že mi ,, klasický " editor k úpravám fotografií tak nějak nestačí ... Tehdy mne napadlo zřejmě nejznámější slovo - Photoshop. Stáhl jsem si tedy tento program ve zkušební verzi, a i když jsem s ním neuměl pracovat a jen jsem se pomocí různých návodů pokoušel o nějaký výsledek, bylo mi jasné, že tohle bude ono. Jenže zkušební  doba uplynula a nastal trochu problém - cena programu. Myslím, že spousta luživatelů jej vlastní nelegálně, ale je i jiná cesta: GIMP.

  Tento program pracuje na stejném principu a pokud ho mohu s Photoshopem porovnat , jedná se o srovnatelně velmi kvalitní program, alternativa, která opravdu umí... Profesionálové tvrdí, že Photoshop nahradit nelze - tak dobře, nechme jim ho - my máme Gimp .. Photoshop má údajně asi 1000 funkcí a Gimp ,,jen" 600, ale pro mne osobně je s Gimpem práce příjemnější. Oblíbil jsem si ho i díky komunitě lidí, kteří jej vytvářejí a píší o něm, a co je pro nás, běžné uživatele velmi příjemné - je zcela zdarma... :-)

Jak je to možné? Vyplývá to z historie jeho vzniku. Několik slov o tom jsem si vypůjčil ze stránek www.linuxsoft.cz , protože pro OS Linux původně vznikl:

 

Název Gimp byl původně akrynomem ze slov "General Image Manipulation Program". Historie Gimpu se začíná psát v roce 1995, kdy ho vytvořili jako školní projekt Spencer Kimbal a Peter Matis na univerzitě v Berkeley. (Zde je jejich původní oznámení o vzniku.EN)

Tux

Gimp si získal popularitu díky Larrymu Ewingovi, který v něm v roce 1996 vytvořil maskota Linuxu.

 

Od roku 1997, kdy se Gimp stal oficiální částí GNU projektu, se jeho název změnil na "GNU Image Manipulation Program".

 

Gimp byl první program s otevřeným zdrojovým kódem, který nebyl určen pro programátory, ale pro běžné uživatele. Díky jeho úspěšnosti začly vznikat další projekty s otevřeným kódem pro běžné uživatele, jako např. KDE, Gnome, Mozilla, Open Office a mnoho dalších.

 

Do verze 2.0 vývojový tým Gimpu vyvíjel jen pod Unix/Linux. Porty Gimpu pro ostatní OS (MS Windows, Apple OS X) byly vyvíjeny mimo hlavní proud, což vyvolávalo různé pochybnosti o jejich kvalitě a budoucnosti. Od verze 2 se ale vše změnilo a vývojový tým Gimpu vyvíjí Gimp již pro všechny OS, čímž je zajištěna jeho stejná funkčnost pod libovolným OS.

 

   Začátky mé práce s GIMPem samozřejmě nebyly jednoduché, téměř jsem něvěděl co s ním a nakonec jsem to vzdal a odinstaloval jej.. :-))))

  Bez rad a učení to prostě nejde a tak jsem začal prohledávat internet a nacházet tolik potřebné články a návody. Díky nim jsem pochopil, jak to vlastně celé funguje a že vlastní tvorba a úpravy nejsou tak těžké, jak se původně zdálo.

  Na internetu je nepřeberné množství návodů, rad a tutoriálů, ale podle mého názoru, žádný z  těch, co jsem objevil, není natolik komplexní, aby vedl uživatele od počátků až k samostatné práci. Tím bych rozhodně nechtěl žádného autora urazit, ba naopak - poděkovat za cenné rady! Chci tím jen říct, že dalo hodně hledání, články si nějak chronologicky seřadit tak, aby se uživatel mohl učit od nevědomého počátku...

 

Proto jsem se rozhodl, že se  o tento úkol pokusím. Chtěl bych vás seznámit s tímto skvělým programem, říci vám něco o jeho historii, ( to už jsem vlastně udělal) a provést vás všemi kroky: stažení programu, instalace, popis, vysvětlení jednotlivých nástrojů,j ednoduché úpravy pro začátek až po složitější kroky, k tomu vždy názorné vyobrazení, obrázky, zachycená obrazovka programu... Ale protože tohle všechno vytvořit by byl pro mne téměř nadlidský úkol a hlavně nošení dříví do lesa, když existuje mnoho výtečných prací jiných autorů, já budu jen takový průvodce a celý seriál se ponese v duchu odkazů na jiné stránky..

 

 Důležité je pochopit princip programu, co jsou to vrstvy, jak s nimi pracovat, naučit se používat např. masky vrstev, pochopit souvislosti, zkrátka  naučit se základní jednotlivé úkony. Tento program není o tom zmáčknout tlačítko nějaké automatické funkce a čekat, jak to dopadne. Jde vlastně o správnou kombinaci jednotlivých úkonů, jejichž množství je snad nekonečné. Proto vzniká pro Gimp spousta velice zajímavých postupů, tutoriálů, které šikovní uživatelé vymýšlejí a chlubí se jimi na internetu...

 

Doufám, že můj seriál přispěje k tomu, že i vy budete jedním z nich...

 

 

 Experimentovat a objevovat kouzlo tohoto programu už bude v závěru každý sám...
 

http://www.jaknaweb.com/webova-grafika-gify-animace-obrazky/grafika/technika+pc/technika/technika6.gif

 

 P.S.

Seriál budu psát a zvěřejňovat postupně, jak bude čas. Seriál je otevřený,t zn., že pokud máte dojem, že bych měl k danému tématu něco doplnit nebo opravit nebo víte o zajímavých stránkách, napište... Do komentářů samozřejmě můžete třeba napsat i to,j ak je pro vás článek přínosný.

 

 V době psaní tohoto seriálu používám verzi 2.4.4. Ovládání jiných verzí se může mírně lišit.

 

Pozn.:

 Takto červeně označené odkazy:     zde     vás vždy směřují na stránky jiných autorů. Ne  vždy se Vám může podařit úspěšný návrat na tyto stránky... Proto bych doporučil tyto odkazy otvírat v novém okně.... Je pravděpodobné, že časem přestane být některý z odkazů funkční. Omluvte tento nedostatek - není v mých silách kontrolovat, zda odkazovaná stránka stále existuje...

 

V příštím díle si řekneme, kde Gimp stáhnout, jak jej nainstalovat a popíšeme si podrobně jeho nástroje.

 

Obsah        Následující díl >

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 Zpět na hlavní stranu                  Fotoalbum - přehled rubrik                O mně

@ Kontakt                   Na závěr                               Moje galerie na Fotobance   

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

DOTAZ

(Jiří, 8. 11. 2012 15:03)

Dobrý den.Mám nainstalovaný Gimp 2.6.8 a koupil jsem si knihu 333tipů a triků s CD,ale nevím jak ho spustit.U většiny kapitol je napsáno,že si to můžeme vyzkoušet na přiloženém CD,ale když ho spustím,otevře se hlavní strana a co dál?Otvírám to v prohlížeči OPERA.Snad mně poradíte.Děkuji

Re: DOTAZ

(autor, 9. 11. 2012 1:09)

Dobrý den,
v horní části úvodní strany je lišta menu CD: Úvod * Zdrojové soubory * GIMP * Programy a doplňky * Knihy * Web knihy *, kam stačí kliknout. Operu nepoužívám, ani nevím o případu, že by s tím měla nějaký problém. Zkusil bych CD vyzkoušet např. v jiném PC/jiném prohlížeči. Každopádně jej můžete otevřít pomocí průzkumníka Windows (otevření mechaniky), kdy se dostanete klasicky přímo k souborům. Pokud by nefungovalo ani na jiném PC, pak je zřejmě poškozené a zkusil bych se obrátit na prodejce.

Děkuji, věřím, že problém vyřešíte a že Vám bude kniha s CD dobrým pomocníkem.

Vlastimi Modr

text do bubliny

(Jana, 15. 4. 2011 15:11)

Dobrý den, je možné v gimpu vytvářet text do bubliny? Poraďte, prosím, v 333 triků jsem to nenašla. Jinak knížka je senzační. Děkuji.

Re: text do bubliny

(autor, 15. 4. 2011 20:54)

Dobrý den Jano,
text do bubliny je samozřejmě možné v Gimpu vytvořit. Nejjednodušší bublinu můžete vytvořit například od ruky nástrojem Štětec a pak ji vyplnit bílou (nebo jakoukoliv jinou barvou) pomocí nástroje Plechovka. Jen dejte pozor, aby byla čára, která tvoří tvar bubliny, uzavřená. Pak vložíte požadovaný text -nástrojem Text. Text je vytvořen vždy ve vlastní vrstvě. Textová vrstva je vždy průhledná, velikost písma, barvu , zarovnání nebo typ písma si můžete kdykoliv upravit. S textovou vrstvou můžete pracovat pomocí nástrojů transformace stejně jako s běžnou vrstvou - naklápět, rotovat, deformovat, přidat stín atd...
Možná bude trochu těžší se trefovat do oblin bubliny (vkládat různě dlouhé řádky), ale řešením může být např. vytvoření základního tvaru bubliny jako obdélník se zaoblenými hranami.
Stačila by Vám tato odpověď? :-)

Velmi Vám děkuji za pochvalu knihy - já se fakt snažil :-o) Všechno se tam ale bohužel nevešlo (rozsah knihy je předem daný), takže bude nutné trochu listovat a jednotlivé postupy si poskládat, pokud něco zrovna nevíte...
Přeji krásný den,
s pozdravem V. :-)

Re: Re: text do bubliny

(Jana, 17. 4. 2011 22:13)

Ano, stačí a děkuji.

Re: Re: Re: text do bubliny

(autor, 20. 4. 2011 17:02)

Protože jsem podobné dotazy, týkající se komiksu, dostal už několikrát, pokusím se vytvořit návod, který bude popisovat postup, krok po kroku, od vytvoření komiksového obrázku z fotografie, po vložení textu do bubliny...

Re: Re: Re: Re: text do bubliny

(Jana, 2. 5. 2011 8:01)

Pro jedno použití stačí si bubliny vytvořit v "Open Offic Writer", zkopírovat a vložit do fotografie. Ale není to rychlý postup, proto uvítám slíbené, děkuji.

Re: Re: Re: Re: Re: text do bubliny

(autor, 2. 5. 2011 12:25)

Díky za doplnění, to lze samozřejmě i v dalších programech. A protože jsou tyto stránky věnovány Gimpu, v této chvíli je již postup zveřejněn v kapitole 17. textové bubliny a popis nástroje Text. Snad se Vám bude líbit, případně můžete reagovat v komentářích pod zmíněnou kapitolou.

Re: aberace

(autor, 26. 6. 2010 17:33)

Dobrý nápad, určitě napište, myslím, že váš konkrétní postup bude zajímat nejen mne... Pokud chcete, obrázek zašlete jako přílohu emailu (naleznete jej v menu Kontakt) a na něco společně jistě přijdeme... Krásný den, V. :-)

aberace

(Jana, 25. 6. 2010 22:05)

Děkuji za radu, určitě to zkusím a jestli se to povede, tak podám zprávu jakým postupem jsem obrázek upravila.Mějte se krásně, díky.

Re: Aberace

(autor, 25. 6. 2010 20:29)

Dobrý den,
upřímně, s aberací je v Gimpu trochu problém...Já to řeším tak, že pomocí nástroje Výběr dle barvy vytvořím výběr této oblasti, to je základ. A poté je možné s barvou v této oblasti dále pracovat - pokud ji požadujete změnit na tmavě šedou, asi bych použil některý z nástrojů místní nabídky Barvy, např. Odstín-sytost a snížil nasycení barev, nebo před tím použil Vyvážení barev a změnil trochu úrovně barev. Pokud byl problém např. okolo listů stromu a pozadí byla modrá obloha, zkoušel jsem nežádoucí odstín převést na průhlednost (Barvy/Barva do alfy) a obrázek podložit novou vrstvou v barvě oblohy, případně korekce provést Gumou, vrstvy sloučit, pomoci si Klonováním... Každopádně se jedná o zdlouhavé postupy a piplačky. Jistě existuje některý zásuvný modul, ale po zkušenostech, kdy v nové verzi GIMPu zase možná přestane fungovat... Jako nejlepší, rychlé a efektivní řešení se ukázalo převést soubor do vhodného formátu, který nepoškozuje data (např.TIFF) a aberaci vyřešit v Zoneru... :-p Ale pssst... :-D Snad jsem Vám alespoň trochu pomohl! V.:-)

Dotaz

(Jana, 25. 6. 2010 13:44)

Děkuji za Vaše rady, opravdu jich není nikdy dost. Možná mi poradíte. Potřebovala bych změnit modrou barvu na fotografii vzniklou aberací na tmavě šedou, ale podle návodu barvy-mapa-zaměnit barvy mi to nefunguje.Mám Gimp 2.6.6. Děkuji předem za radu.

Díky!

(Vlastimil Modr - autor , 30. 1. 2010 19:39)

Děkuji za pochvalu, udělala jste mi opravdu radost! (zvláště proto, že seriál je teprve v počátcích a navíc jsem musel jeho psaní přerušit). Návodů opravdu není nikdy dost a proto jsem přijal nabídku vydat tipy a triky pro práci s Gimpem knižně. Snad se bude také líbit...

Děkuji

(Irena, 30. 1. 2010 19:15)

Děkuji za krásný seriál. Nikdy jich není dost.