Jdi na obsah Jdi na menu
 


ARCHITETURA - socialistická - Dům kultury Plzeň

Architektura reálného socialismu 80-tá léta

Funkcionalistická stavba - Dům kultury DK INWEST, Americká 49,  Plzeň

 

dsc_0562.jpg

Dům kultury DK INWEST Plzeň

Dům kultury Inwest Plzeň byl postaven podle projektu J. Hellera, M. Hrubce a P. Němečka. Slavnostní otevření proběhlo 17. ledna 1986. Brzy získal přezdívku Dům hrůzy u Radbuzy, přesto se názory na její význam pro život města Plzně velmi liší.

DK Inwest poskytuje multifunkční prostory pro pořádání koncertů, maturitních plesů, výstav nebo veletrhů. Nabízí možnost konání kulturních a společenských akcí na klíč, cateringu nebo přednášek s využitím videokonferencí. V přízemí, středem budovy, vede pasáž s obchody.

V budově se nachází dva kulturní sály, vybavené světelnou a zvukovou aparaturou s kapacitou až 1500 osob. Divadlo Miroslava Horníčka prošlo rozsáhlou rekonstrukcí po ničivých povodních v roce 2002 a nabízí scénu pro divadelní představení pro 290 diváků. Velkou událostí  DK INWEST Plzeň je předávání cen celorepublikové hudební ankety Žebřík.

Dům kultury Inwest také poskytuje ve svých prostorech dvoupodlažní podzemní parkoviště s nonstop obsluhou, s možností krátkodobého i trvalého parkování. V současné době se má celý komplex Domu kultury INWEST v Plzni zbourat...

Historie DK INWEST Plzeň

Dům kultury Inwest Plzeň vyrostl v osmdesátých letech na tehdejší Moskevské třídě (dnešní Americká třída) v centru Plzně pod názvem Dům kultury ROH. Ve své době patřila budova k nejmodernějším stavbám své doby a nabízela nejen kulturní vyžití, ale také pohled na netradiční architekturu. Budova se například vyhýbá pravoúhlým tvarům. Preferuje tvar trojúhelníka včetně tvaru stropních podhledů nebo venkovních betonových květináčů (na některých snímcích jsou trojúhelníkové vnitřní podhledy přes okna vidět).

Současnost (2011):

Dnes se na DK Inwest někteří lidé dívají jako na architektonickou zrůdnost. Několik let už se mluví o tom, že by měl socialistický železobetonový kolos z centra města Plzně zmizet. A tak to vidí i pražská společnost Amádeus, které se podařilo získat více jak padesát procent akcií a stala se vlastníkem budovy. Ke dni 30.6. 2011 dostali všichni zaměstnanci DK Inwest Plzeň výpověď.

Budoucnost DK INWEST Plzeň ... ?

Společnost Amádeus chce na pozemku dnešního Inwestu postavit jakýsi bulvár obchodního centra, ve kterém by byly restaurace, obchody a kavárny. Tento plán ale dělí Plzeňany na dva tábory. Jedni tvrdí, že Inwest Plzeň je památka na architekturu socialismu, vybudovanou v komunistickém režimu a měla by být zachována jako odkaz své doby, druzí jsou pro radikální modernizaci celého prostoru - srovnání se zemí ...

Co zbourání DK Inwest přinese?

Megalomanský dům kultury Inwest v centru Plzně má nahradit další nákupní centrum s mnoha obchody a 800 parkovacími místy na střeše nového objektu. Likvidací DK Inwest ale město přijde o velmi kvalitní sál na pořádání koncertů, plesů, veletrhů a dalších kulturních akcí, náročných na technické vybavení se zázemím pro televizní přenosové vozy. Navíc skončí i Divadlo Miroslava Horníčka, které se v objektu DK Inwest nachází. Nově plánované nákupní centrum OC Aréna nepočítá s žádnými sály nebo prostory pro kulturní akce.

Petice za zachování DK Inwest Plzeň

Petiční akci proti záměru investora vybudovat OC Aréna, rozjeli jako první mladí plzeňští architekti,.Strana zelených a Česká pirátská strana. Občanské sdružení KULTURA(K) VÍTĚZÍ o. s. iniciovalo v Plzni Petici proti záměru výstavby obchodního centra Aréna Plzeň na místě Domu kultury Inwest. Tu do dnešního dne podepsalo téměř osm tisíc lidí. Plzeňané tuto iniciativu do značné míry podporují. Vědí, že budova kulturního domu je zastaralá, ale nevidí důvod, proč ji vyměnit  za další obchodní centrum bez možnosti kulturního vyžití v Plzni.

Město Plzeň a postoj ke kulturním stánkům

Město Plzeň se sice pyšní titulem Evropské hlavní město kultury 2015, ale... Poté, co se magistrátu podařilo zrušit skvělé divadlo Čas, zlikvidovat Esprit, přihlíží k záměru zbourat další budovu, využitelnou pro kulturní účely. Plzeň tak přijde rovnou o dva sály. Velký sál DK Inwest splňuje požadavky na akusticky náročné hudební produkce. Není samozřejmě ideální, je to takzvaný univerzální sál se všemi nevýhodami tohoto kompromisu, ale Plzni bude chybět. Proč je kandidátské město Plzeň tak macešské ke svojí hudební kultuře? Nebo stačí kulturní turistika ve formě pouličních festivalů?

Fotogalerie DK Inwest Plzeň

V této fotogalerii jsem se snažil zachytit budovu Domu kultury Inwest v Plzni, dříve než bude srovnána se zemí. Fotografie představují Dům kultury z veřejně přístupných prostor, ale z různých úhlů pohledu na tuto nevšední budovu. Snímky ukazují nejen celkový pohled, ale i detaily, souvislosti či architektonické prvky, kterých si jako běžní kolemjdoucí, zřejmě ani nevšimnete. Naleznete zde i pohled opačný - jak můžete z prostranství budovy DK spatřit okolní budovy centra Plzně.

V současné době vypadá DK INWEST Plzeň poněkud omšele až zchátrale, je ověšen reklamními tabulemi a četnými billboardy. O budově se v současnosti vedou bouřlivé diskuze - má být tento plzeňský stánek kultury zbourán a nahrazen dalším nákupním centrem?

Své názory na budovu nebo fotografie Domu kultury Inwest Plzeň můžete vyjádřit pod fotoalbem v komentářích na této stánce.

Vytvořeno 9.5.2011

Devastace DK Inwest Plzeň

Píše se leden roku 2012 a do fotogalerie přidávám několik dalších snímků. V okolí domu kultury se nyní usídlili bezdomovci, kteří vnímají kulturu po svém...

Vytvořeno 29.1.2012

Demolice DK Inwest Plzeň

Píše se 4.dubna 2012 a začalo rozebírání kulturního domu v Plzni. Zabránit v jeho zbourání se snaží občanské sdružení Kontrolní skupina a podává proti demoličnímu výměru žalobu. Soud má na rozhodnutí měsíc, ale bagry se mezi tím každý den stavby hlouběji zakusují... Do fotogalerie přidávám několik dalších snímků z demolice.

Vytvořeno 10.4.2012

DK Inwest Plzeň padnul

Je polovina května 2012, budova kulturního domu je rozebrána. Demolice sice není dokončena až k základům, ale po obrovské hromadě suti se v celé ploše pohybují bagry a demoliční stroje, takže DK Inwest lze považovat za zbouraný. Do fotogalerie přidávám několik snímků, jedny z posledních...

Chtěl bych současně poděkovat všem, kteří mne na ulici během fotografování oslovili a vyjádřili nad tímto stavem lítost. Vaše pocity sdílím nejen kvůli vztahu k této budově, ale také proto, že na novém místě bude další obchodní centrum, což zřejmě k původně plánovanému zklidnění Americké nepřispěje. Koneckonců obyvatelé Plzně se vyjádřili na oplocení staveniště sami. Co jim také zbývá...

Vytvořeno 15.5.2012

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zpět na hlavní stranu          Fotoalbum - přehled kategorií

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Václav, 21. 2. 2019 16:50)

Hmm, v té pasáži byl v létě vždy takový příjemný chladný průvan a skvělá kopečková zmrzlina!

Re: Díky

(autor, 21. 2. 2019 23:21)

A v lahůdkách měli také vynikající chlebíčky :-p A ta klimatizovaná pivnice :) A ... Ač tak, či onak, povzdechnutí je opravdu na místě ...
Díky za reakci!

Poděkování

(Eva Fuxová, 15. 5. 2012 16:44)

Velmi ráda bych Vám poděkovala za vyfotografování a zdokumentování Domu kultury. I přesto, že je mi velmi smutno, když si fotky prohlížím. Bourání mě opravdu hodně štve a sdílím Váš názor, že tohle by se v budoucím hlavním městě kultury rozhodně stát nemělo. Mám k tomuto místu velmi kladný vztah, opravdu mnoho vzpomínek, mého života se kulturák hodně týkal a z toho, co je v Plzni možné jsem dost znechucená. Ještě jednou Vám děkuji za Vaši práci :)

Re: Poděkování

(autor, 15. 5. 2012 19:11)

Dobrý den,
děkuji Vám za milý komentář. Původně bylo mým cílem vytvořit fotodokumentaci s nestranným komentářem, ale to prostě nejde... Během fotografování mne oslovilo mnoho podobně naštvaných či smutných obyvatel Plzně, kteří přiznávají, že dům kultury nebyl kdovíjakou ozdobou, ale mají k němu opravdu hluboký vztah a také si myslí, že se to mohlo vyřešit jinak. Děkuji a přeji hezký den :-)

Re: Re: Poděkování

(A další díky, 23. 5. 2012 22:52)

Byl to opravdu určitý znak našeho města (přestože existuje mnoho lidí, kteří jej vnímali negativně), byl dominantou nábřeží. A určitě existuje také mnoho lidí, kteří mají na něj spoustu dobrých vzpomínek. Zároveň, jak se někde psalo - představoval památník určité doby, která tady byla, součást historie města, která k městu patří a neodstraňuje se, jako se ta stalo bohužel u nás. To, co mu mnozí vytýkaly se dalo určitě několika úpravami pozměnit. Bohužel naše doba se ubírá jiným směrem a tak nezbývá než čekat až nám tu povstane další obchodní monstrum plně světýlek a reklam, jedno z mnoha dalších podobných a ničím nevyjímečných...

Re: Re: Re: Poděkování

(autor, 24. 5. 2012 16:13)

K Vaší myšlence myslím už opravdu netřeba cokoliv dodat...
Děkuji, VM

Tisíceré díky za fotky!

(David, 16. 5. 2012 0:29)

Vážený pane velmi moc jste mne potěšil zdokumentováním tohoto nešťastného činu! Měl jsem v úmyslu také něco nafotit, ale po jedné výpravě s fotoaparátem jsem byl tak vzteklý, že už jsem to opakovat nedokázal. Dnes 15.5. jsem jel rámo kolem autem už tam byla jen hromada. Ten dům jsem měl rád. Jako dítě jsem byl se školou na jeho slavnostním otevření! Je to smutné, ale doba už je taková! Ještě jednou díky za fotodokument!

Re: Tisíceré díky za fotky!

(autor, 17. 5. 2012 22:12)

Dobrý den Davide,
I já jsem měl při focení poměrně vztek, ale co už naděláme... Jsem rád, že mělo dokumentování smysl, že jsem jej na památku stihnul zachytit (nebydlím ani nepracuji v Plzni) a hlavně - že se fotoalbum líbí. Děkuji za milý komentář a přeji Vám pro příště mnohem příjemnější překvapení!
V. :-)